Hazatérés 2.

 2011.02.12. 20:14

Az Erdélyi Ferences Rendtartomány honlapjának beszámolója.

A XVIII. századi nagypénteki misztériumjátékot a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának színtársulata mutatta be a csíksomlyói kegytemplomban. 


A piliscsabai Boldog Özséb Színtársulat olyan előadást vitt Csíksomlyóra, amelyet a ferences kegyhely szerzetesei 1721 és 1785 között írt iskoladrámáiból állítottak össze. „Itt kutatták ezeket a szövegeket, itt fedezték föl. És köszönet, és hála érte nekik, hogy fölfedezték, hazahozták és megmutatták a mi számunkra. Számunkra is kinccsé tették” – hangsúlyozta Laczkó Anaklét ferences szerzetes.

„Sokkal nagyobb súlya volt, mint idáig bármikor, amikor előadtuk ezt a darabot, mert ez a szülőhelye ennek a darabnak” – véli Nagy Zoltán János főszereplő. A nagypénteki passiójáték Krisztus szenvedéstörténetét mutatja be.

„Nemcsak a ferenceseknek, hanem az erdélyi és az egész magyar művelődés- és lelkiség-történetnek egy páratlan eredménye és páratlan kincsestára a csíksomlyói drámagyűjtemény, ami több mint 100 darab iskoladrámát foglal magába” – mondja Medgyesy-Schmikli Norbert, a színtársulat-vezetője.
A kutatók szerint Európában aligha van a csíksomlyói misztériumjátékokhoz hasonló hagyomány. A paptanárok minden évben más-más szöveget írtak, és abban az egyszerű emberek hétköznapi gondjai is megjelentek.

A bejegyzés trackback címe:

https://boszk.blog.hu/api/trackback/id/tr42663949

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása